Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
607 postów 6834 komentarze

www.myśląca.pl

alfa.com.hel - Chcę zamieszczać rozważania biblijne, świadectwa Bożego działania i poezję...Mój status- nauczyciel na emeryturze- humanista, teolog; dobra znajomość zagadnień biblijnych i egzystencjalnego wymiaru Słowa Bożego.

O PRZYJAŹNI I O MIŁOŚCI SŁÓW KILKA...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

KTO GO(PRZYJACIELA) ZNALAZŁ, SKARB ZNALAZŁ. PRZYJACIEL WIERNY JEST BEZ CENY, A WARTOŚCI JEGO NIE SPOSÓB OKRESLIĆ" (Syr 6, 14-15) A MIŁOŚĆ?

 

I CIĄGLE SOBIE ZADAJĘ  PYTANIE: "CZY TO JEST PRZYJAŹŃŹ?- CZY TO JEST KOCHANIE?

W PRZYJAŹNI :

Warto zwrócić uwagę na różnicę między słowami: łączyć a zniewalać, uspokajać a usypiać, upominać a upokarzać, patrzeć a osądzać, prowadzić a ciągnąć na siłę, pokrzepiać a zatrzymywać, kochać a zmuszać, chronić a podporządkowywać. Ileż razy człowiek nie zdaje sobie sprawy, że już nie upomina a upokarza. Należy zwrócić uwagę na te delikatności wymowy. Nie wiemy, kiedy przekraczamy granice. Przyjaźń je wyczuwa. I w tym leży moc przyjaźni. Nie ma mowy w przyjaźni o akceptacji czynów, które zniewalają i upokarzają.

Wolność przyjaźni polega na akceptacji błędów ale też na rozmowie o nich i próbie ich naprawiana, korygowania bez obawy, że przez to czar przyjaźni pryśnie. Przyjaźń to ciągła praca nad sobą samym i nad drugim człowiekiem. Bez popadania w tyranię i dyktowania warunków. Mądrość przyjaźni polega na tym, że błędy i ich naprawianie zespala ludzi.

 

Przyjaźń jest wspaniałym uczuciem, daje poczucie bliskości, serdeczności, bezpieczeństwa, zaufania.
Od przyjaźni oczekujemy przede wszystkim akceptacji i zrozumienia, wsparcia moralnego, możliwości wymiany poglądów, otwartości na temat swoich przeżyć i myśli. Oczekujemy też uczciwości i postępowania według pewnych zasad. Są rzeczy, które są niedozwolone, np. poniżanie, obłuda, manipulowanie, kłamstwo, oszukiwanie itp. To są podstawowe rzeczy których w przyjaźni robić nie wolno i jeśli ktoś je robi, to go automatycznie dyskwalifikuje. Pełna akceptacja w przyjaźni polega na zaakceptowaniu postępowania przyjaciela, ale z jednym wyjątkiem: działań skierowanych przeciwko nam.

Musimy komuś zaufać. Brak zaufania jest równoznaczny z nieumiejętnością słuchania Boga i człowieka. Zaufanie komuś jest otwarciem na jego propozycje i poglądy. Jest to zgoda, aby ktoś miał wpływ na nasze przeżycia.Ten, któremu ufamy, ten nam towarzyszy w drodze. Poznajemy go, a przez to on poznaje nas. Pozwalamy się poznać. 

Kiedy komuś zaufam, wówczas chcę i potrafię uczyć się od niego. Uczymy się od tych, których darzymy naszym zaufaniem.

Czym jest owo uczenie się, które korzystnie wpływa na naszą DROGĘ WIARY? Jest to nabywanie umiejętności radowania się, trwania w pokoju, dążenia do niego, szukania i podejmowania tego, co będzie służyło naszemu pokojowi. Potrzeba uczyć się modlitwy, a wraz z nią nabywać umiejętności przeżywania żalu i lęku, obojętności innych na nas i gniewu, złości i przyjmowania upadków. Ten, któremu możemy zaufać "do końca" jest tym, który nie chce nad nami panować, lecz służyć nam.

PARĘ SŁÓW O MIŁOŚCI

Miłość to najpiękniejsze słowo a jednocześnie najbardziej wieloznaczne a czasem nawet zakłamane…

Jedno słowo może określać bardzo różne sytuacje. Zdecydowanie lepiej mieli starożytni Grecy (naród filozofów), którzy na określenie miłości mieli cztery różne określenia.

Te określenia to eros, filia, storge i agape.

Eros to miłość, w której jesteśmy pociągnięci. Nie wolno tej miłości sprowadzać tylko do sfery ciała czy zmysłowości. Może nas nie tylko to pociągać, ale także czyjaś odwaga, mądrość, szlachetność.

Filia to miłość, w której panuje pokój, harmonia i ciepło. To miłość przyjaciół, którzy zgadzają się ze sobą, którym jest ze sobą dobrze.

Storge to miłość wynikająca z przynależności – na przykład do rodziny. Matka jedzie do więzienia z paczką dla syna łajdaka. Nie ma w tym chłopaku nic pociągającego i matka wcale nie ma pokoju w swoim sercu, ale jedzie, bo… to mój syn przecież.
Wreszcie agape. Agape to miłość bez powodu, albo więcej – miłość mimo wszystko. Nie ma tam zachwytu dla jakiś przymiotów czy wartości, nie ma uczuć i harmonii, nie ma racji związanych z jakąś przynależnością – rodzinną, etniczną czy światopoglądową. Nie ma tego wszystkiego a miłość jednak jest.

Dobrą ilustracją tej miłości- AGAPE- jest Matka Teresa podnosząca z ulicy w Kalkucie umierające dziecko. To dziecko nie pociągało urodą, to dziecko nie było sielanką i pokojem serca, to nie było jej dziecko – było obce rasowo, kulturowo, religijnie. A ta kobieta bez powodu i mimo wszystko podniosła je.
Znamy zapewne Hymn o miłości świętego Pawła Apostoła? „Miłość cierpliwa jest i łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku…” W tym tekście mowa jest właśnie o agape. To agape nie zazdrości, agape nie szuka poklasku. Agape jest łaskawe i cierpliwe.

Gdy mówię o tych rodzajach miłości nie chcę ich przeciwstawiać. Wiadomo, że ta ostatnia miłość – agape – budzić może największe zdziwienie i zachwyt. Nie można jednak uważać za gorsze pozostałe rodzaje miłości.

Chciałabym więc zatrzymać się chwilę na MIŁOŚCI "FILIA".

FILIA, to miłość, w której panuje pokój, harmonia i ciepło. To miłość przyjaciół, którzy zgadzają się ze sobą, którym jest ze sobą dobrze.
Może się ktoś ze mną zgodzić lub nie, a jednak powiem, że obok miłości AGAPE, MIŁOŚĆ "FILIA" - MIŁOŚĆ PRZYJACIÓŁ, to miłość CZYSTA, miłość Osób dojrzałych emocjonalnie, wrażliwych, szlachetnych- Osób dla których najważniejsze jest DOBRO drugiej Osoby.

TO SPOTKANIE DWÓCH BRATNICH DUSZ...

 

    SERDECZNIE POZDRAWIAM. Helena   

 

KOMENTARZE

 • Cześć!
  „Pamiętaj, że najlepszym związkiem pomiędzy ludźmi jest taki, w którym miłość dla siebie nawzajem przewyższa waszą potrzebę drugiej osoby” Dalajlama XIV

  Pozdrawiam serdecznie.
 • Cześć!
  „Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia niosą ze sobą wielkie ryzyko” Dalajlama XIV

  Pozdrawiam serdecznie.
 • @Franek Ganek 22:59:53
  Pamiętam. Ale Chwała Bogu- ze wszystkich mozliwych i realnych MIŁOŚCI w moim sercu jest tylko MIŁOŚĆ DO BOGA I DO BLIŻNIEGO. Pozdrawiam.
 • @Franek Ganek 13:19:49
  „Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia niosą ze sobą wielkie ryzyko” Dalajlama XIV

  TAK!- niosa ze soba wielkie ryzyko ale tez wielkie możliwości.
 • @alfa.com.hel 14:39:17
  //Pamiętam.//
  To nie była osobista uwaga ale skoro tak... "Nie mów hop dopóki nie przeskoczysz".

  // Ale Chwała Bogu- ze wszystkich mozliwych i realnych MIŁOŚCI w moim sercu jest tylko MIŁOŚĆ DO BOGA I DO BLIŻNIEGO.//
  To dobra afirmacja ale nie wiem czemu dodajesz "ale"(?)
  Pozdrawiam.
 • @alfa.com.hel 14:40:23
  //TAK!- niosa ze soba wielkie ryzyko ale tez wielkie możliwości.//
  Tak, wielkie osiągnięcia dają jeszcze większe możliwości... i jeszcze większe ryzyko.
 • @Franek Ganek 14:53:47
  "Ale"- to taki odruch który wypływa ze zrozumienia Twojej interpretacji; odniosłam ją subiektywnie do moich myśli.
  Tzn. Rozumiem sentencję, która przytaczasz, ale ona JUŻ mnie nie dotyczy, ponieważ dokonałam wyboru. Tak pomyslałam i, byc moze nieudolnie, wyraziłam moją myśl. Pozdrawiam
 • @Franek Ganek 14:55:43
  Amen! Z całą pewnościa Człowiek stworzony jest do miłości. I niekoniecznie musi byc to miłość ziemska, zmysłowa...
  Z czasem można odkryć, że PRAWDZIWA MIŁOŚĆ nigdy się nie kończy; odchodzi Osoba bliska, a pozostaje BÓG i tylko On może wypełnic pustkę
  w sercu.
  "Tak, wielkie osiągnięcia dają jeszcze większe możliwości... i jeszcze większe ryzyko".
  Trzeba podejmować wyzwania bez wzgledu na ryzyko.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY