Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
602 posty 6813 komentarzy

www.myśląca.pl

alfa.com.hel - Chcę zamieszczać rozważania biblijne, świadectwa Bożego działania i poezję...Mój status- nauczyciel na emeryturze- humanista, teolog; dobra znajomość zagadnień biblijnych i egzystencjalnego wymiaru Słowa Bożego.

DOBRANOCKA DLA DOROSŁYCH

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Odpowiadam na pytanie

 

Jeśli myślicie, że ja jestem autorką tej notki to szybciutko odpowiadam- NIE!
Ktoś po prostu zadał mi pytanie: Czy mam odwagę, żeby napisać notkę na temat seksualności Człowieka, a przy tym odpowiedzieć na pytanie: "Jakie jest Pani osobiste zdanie na ten temat ?".
Odpowiadam więc na zadane pytanie- tylko odpowiadam!...

Szanowny Panie, mam na tyle odwagi(!!), i już dawno napisałabym na ten temat, gdybym wiedziała, że ktoś tego oczekuje.

Zacznę od tego, że Pan Bóg ".. stworzył człowieka na swój obraz, na obraz Boży stworzył go: stworzył mężczyznę i niewiastę" (Rdz 1,27)
Więc już w tym wersecie możemy odnaleźć myśl, że w pełnię Człowieczeństwa jest wpisana płciowość: "stworzył GO: stworzył mężczyznę i niewiastę"
Nie będę prowadziła długich wywodów, odpowiem Panu bardzo krótko(na ten temat można pisać pracę magisterską).
Otóż Człowiek to duch, dusza i ciało. A więc nie tylko CIAŁO, ale też NIE TYLKO DUCH. Już sam ten fakt nasuwa nam myśl, że musi być jakaś granica, harmonia i równowaga pomiędzy duchowością i cielesnością. Jeśli człowiek pójdzie tylko w duchowość, to może stać się dewiatem, jeśli z kolei pójdzie tylko w cielesność, to jego seksualność będzie na poziomie "uprawiania seksu" - a przecież płciowość, to nie zagon z kapustą, albo skrzynki na balkonie. Płciowość, a więc seksualność mieści się w podmiotowości Niewiasty i Mężczyzny. Podkreślę słowo- "Niewiasty"- a więc nie jakiejś tam "laski", ale Niewiasty (osobiście nie pozwoliłabym, żeby ktoś w stosunku do mnie używał takiej obrzydliwej formy).
A więc ustaliliśmy, że seks to nie "uprawa" Czym więc jest seks?- otóż Człowiek jest ukształtowany na Obraz i podobieństwo Boga, a więc akceptuje swoją cielesność i swoja duchowość- jest uzdolniony do MIŁOŚCI i to do tej miłości, którą cechują uczucia wyższe, a więc miłość o której czytamy w 13 rozdziale listu do Koryntian- "Hymn o miłości". Przy tak rozwiniętych uczuciach Człowiek osiąga pełnię miłości we wszystkich jej wymiarach, w pełnej harmonii pomiędzy duchowością i cielesnością. A więc Kobieta jest PODMIOTEM- i tak samo traktowany jest Mężczyzna- a więc nie ma już mowy, że "Mężczyzna" pozna "laskę" - i będą "uprawiać" seks. Dobrze pojęte Człowieczeństwo to szacunek dla siebie i drugiego człowieka, to godność ludzka na piedestale Bożego Stworzenia. Czy taka miłość jest zubożona w doznaniach? - NIE!- Taka miłość to pełnia uczuć i doznań, to seksualność odziana w szaty prawdziwej miłości.
Myślę, że taka odpowiedź wystarcza i daje odpowiedź na zadane pytania, jest jakby wstępem do szerszej dyskusji i myślę , że znajdzie Pan dyskutantów pośród swoich znajomych. Z pozdrowieniami. Na dobranoc...do przemyślenia.

 

      

 

Serdecznie pozdrawiam. Helena

KOMENTARZE

 • Dobrej spkojnej Blogoslawionej Nocy
  https://pbs.twimg.com/media/DEPbFyQWAAAPkFe.jpg
 • Dzień dobry
  W dzisiejszej Ewangelii Jezus przynosi ulgę i odpoczynek strudzonym, oferując nam Swoją przyjaźń i oparcie.
  Ufajmy

  Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”. W tych słowach modlitwy i wyznania Chrystusa uderzają nas przedziwna naturalność i prostota mówienia do Boga i o Bogu.

  https://pbs.twimg.com/media/DERQvn0XcAAGm3W.jpg


  http://niedziela.pl/artykul/131776/nd/Wyznanie
 • @Husky 09:47:24
  Witaj Husky. Serdecznie pozdrawiam- po prawej stronie MOCY!
 • Dobranoc Polsko ! Dobrej nocy Prawi !
  śpijcie dobrze i pięknie śnijcie

  https://pbs.twimg.com/media/DEUTxbyW0AA9bwB.jpg
 • @Husky 23:35:02
  Dobranoc , pięknej nocy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY