Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
607 postów 6834 komentarze

www.myśląca.pl

alfa.com.hel - Chcę zamieszczać rozważania biblijne, świadectwa Bożego działania i poezję...Mój status- nauczyciel na emeryturze- humanista, teolog; dobra znajomość zagadnień biblijnych i egzystencjalnego wymiaru Słowa Bożego.

DOBRANOCKA DLA DOROSŁYCH

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Odpowiadam na pytanie

 

Jeśli myślicie, że ja jestem autorką tej notki to szybciutko odpowiadam- NIE!
Ktoś po prostu zadał mi pytanie: Czy mam odwagę, żeby napisać notkę na temat seksualności Człowieka, a przy tym odpowiedzieć na pytanie: "Jakie jest Pani osobiste zdanie na ten temat ?".
Odpowiadam więc na zadane pytanie- tylko odpowiadam!...

Szanowny Panie, mam na tyle odwagi(!!), i już dawno napisałabym na ten temat, gdybym wiedziała, że ktoś tego oczekuje.

Zacznę od tego, że Pan Bóg ".. stworzył człowieka na swój obraz, na obraz Boży stworzył go: stworzył mężczyznę i niewiastę" (Rdz 1,27)
Więc już w tym wersecie możemy odnaleźć myśl, że w pełnię Człowieczeństwa jest wpisana płciowość: "stworzył GO: stworzył mężczyznę i niewiastę"
Nie będę prowadziła długich wywodów, odpowiem Panu bardzo krótko(na ten temat można pisać pracę magisterską).
Otóż Człowiek to duch, dusza i ciało. A więc nie tylko CIAŁO, ale też NIE TYLKO DUCH. Już sam ten fakt nasuwa nam myśl, że musi być jakaś granica, harmonia i równowaga pomiędzy duchowością i cielesnością. Jeśli człowiek pójdzie tylko w duchowość, to może stać się dewiatem, jeśli z kolei pójdzie tylko w cielesność, to jego seksualność będzie na poziomie "uprawiania seksu" - a przecież płciowość, to nie zagon z kapustą, albo skrzynki na balkonie. Płciowość, a więc seksualność mieści się w podmiotowości Niewiasty i Mężczyzny. Podkreślę słowo- "Niewiasty"- a więc nie jakiejś tam "laski", ale Niewiasty (osobiście nie pozwoliłabym, żeby ktoś w stosunku do mnie używał takiej obrzydliwej formy).
A więc ustaliliśmy, że seks to nie "uprawa" Czym więc jest seks?- otóż Człowiek jest ukształtowany na Obraz i podobieństwo Boga, a więc akceptuje swoją cielesność i swoja duchowość- jest uzdolniony do MIŁOŚCI i to do tej miłości, którą cechują uczucia wyższe, a więc miłość o której czytamy w 13 rozdziale listu do Koryntian- "Hymn o miłości". Przy tak rozwiniętych uczuciach Człowiek osiąga pełnię miłości we wszystkich jej wymiarach, w pełnej harmonii pomiędzy duchowością i cielesnością. A więc Kobieta jest PODMIOTEM- i tak samo traktowany jest Mężczyzna- a więc nie ma już mowy, że "Mężczyzna" pozna "laskę" - i będą "uprawiać" seks. Dobrze pojęte Człowieczeństwo to szacunek dla siebie i drugiego człowieka, to godność ludzka na piedestale Bożego Stworzenia. Czy taka miłość jest zubożona w doznaniach? - NIE!- Taka miłość to pełnia uczuć i doznań, to seksualność odziana w szaty prawdziwej miłości.
Myślę, że taka odpowiedź wystarcza i daje odpowiedź na zadane pytania, jest jakby wstępem do szerszej dyskusji i myślę , że znajdzie Pan dyskutantów pośród swoich znajomych. Z pozdrowieniami. Na dobranoc...do przemyślenia.

 

      

 

Serdecznie pozdrawiam. Helena

KOMENTARZE

 • Dobrej spkojnej Blogoslawionej Nocy
  https://pbs.twimg.com/media/DEPbFyQWAAAPkFe.jpg
 • Dzień dobry
  W dzisiejszej Ewangelii Jezus przynosi ulgę i odpoczynek strudzonym, oferując nam Swoją przyjaźń i oparcie.
  Ufajmy

  Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”. W tych słowach modlitwy i wyznania Chrystusa uderzają nas przedziwna naturalność i prostota mówienia do Boga i o Bogu.

  https://pbs.twimg.com/media/DERQvn0XcAAGm3W.jpg


  http://niedziela.pl/artykul/131776/nd/Wyznanie
 • @Husky 09:47:24
  Witaj Husky. Serdecznie pozdrawiam- po prawej stronie MOCY!
 • Dobranoc Polsko ! Dobrej nocy Prawi !
  śpijcie dobrze i pięknie śnijcie

  https://pbs.twimg.com/media/DEUTxbyW0AA9bwB.jpg
 • @Husky 23:35:02
  Dobranoc , pięknej nocy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY