Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
607 postów 6834 komentarze

www.myśląca.pl

alfa.com.hel - Chcę zamieszczać rozważania biblijne, świadectwa Bożego działania i poezję...Mój status- nauczyciel na emeryturze- humanista, teolog; dobra znajomość zagadnień biblijnych i egzystencjalnego wymiaru Słowa Bożego.

MODLITWA NA WZGÓRZU PANA BOGA..nowy dzień..

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Istota modlitwy: modlitwa to jest spotkanie, spotkanie zaś dokonuje się pomiędzy osobami. Tylko osoby mogą się spotkać. Spotkanie jest zawsze najpierw i przede wszystkim spotkaniem się dwóch osób - "ja" i "ty".

 

 

 

 

 

 

   

Istota modlitwy: modlitwa to jest spotkanie, spotkanie zaś dokonuje się pomiędzy osobami. Tylko osoby mogą się spotkać. Spotkanie jest zawsze najpierw i przede wszystkim spotkaniem się dwóch osób - "ja" i "ty". Polega ono na tym, że ja staje w obliczu drugiej osoby, przeżywając ją jako "ty" w stosunku do swojego "ja". Jeżeli przeniesiemy to określenie na relacje człowieka do Boga, to otrzymamy dokładne, precyzyjne określenie istoty modlitwy. Istotą modlitwy jest spotkanie osoby z Osobą Boga.

Miejsce oddzielone

"Namiot Spotkania" znaczy to samo co Namiot Modlitwy. Z kontekstu wynika, że był to najpierw dosłownie namiot, a więc miejsce, miejsce oddzielone, wydzielone. Ten namiot znajdował się poza obozem. Obóz - w znaczeniu dosłownym, ale także przenośnym - to miejsce, gdzie toczy się życie. Ludzie pracują, przygotowują pokarm, załatwiają pomiędzy sobą rożne sprawy. W obozie jest zwykle zgiełk, ruch. Żeby się spotkać z Bogiem, trzeba "wyjść z obozu" - w sensie dosłownym i przenośnym, albo raczej trzeba powiedzieć: w sensie i dosłownym, i przenośnym. Trudno się modlić w zgiełku wielu spraw, w zagonieniu, w pośpiechu. Otóż pierwszy warunek modlitwy, to jest wyjście z obozu i pójście do Namiotu Spotkania, czyli do miejsca, gdzie możemy być sam na sam z Bogiem, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał.

Czas dla Boga

W modlitwie ważne jest nie tylko miejsce, ale także czas.

"Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
  Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. " (Mt 6, 6-7)

To  znaczy, że każdy musi znaleźć w swoim życiu, i to w każdym dniu, czas i miejsce. Czas, który jest tylko do dyspozycji Boga. Czas, w którym zostawia się wszystkie inne rzeczy jak gdyby na zewnątrz. Muszę mieć czas, który z ludzkiej oceny można by nazwać czasem straconym. Tyle mam pracy, tyle mam obowiązków, a jednak zostawiam wszystko, by w ten czas - niech to będzie 10-15 minut czy pół godziny - być wyłącznie do dyspozycji Boga. W tym czasie nie mogę odrabiać na przykład obowiązkowych czytań czy myśleć nad sprawami, które na mnie czekają, do których muszę zaraz wrócić. Trzeba zostawić w obozie te wszystkie sprawy, wyjść poza obóz i wejść do Namiotu Spotkania - DO SWOJEJ IZDEBKI.

 Pan Bóg ma zawsze czas dla nas. On nie powie nigdy: "Przyjdź się pomodlić później albo jutro, teraz nie mam czasu". Trudno sobie wyobrazić, żeby Bóg stawiał takie warunki. Wiemy, że ma zawsze czas dla nas. A my to minimum, które musimy zrobić i bez którego nigdy nie uda nam się żadna modlitwa, to znaleźć czas.  Bóg NAM udziela audiencji. Jest gotowy w każdej chwili.

NA WZGÓRZU PANA BOGA ZATRZYMAŁSIĘ CZAS:

"Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: <<Panie, naucz nas modlić się, jak i Jan nauczył swoich uczniów>>" (Łk 11, 1). W odpowiedzi na tę prośbę Pan powierza swoim uczniom i swojemu Kościołowi podstawową modlitwę chrześcijańską. Św. Łukasz podaje krótki jej tekst (pięć próśb)  , św. Mateusz natomiast wersję poszerzoną (siedem próśb)  . Tradycja liturgiczna Kościoła przyjęła tekst św. Mateusza (Mt 6, 9-13): 

Ojcze nasz, któryś jest w niebie,
święć się imię Twoje;
przyjdź Królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie,
ale nas zbaw ode Złego.

Zdrowaś Maryjo,łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

  Aniele Boży, stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, wieczór, we dnie, w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy,
Strzeż duszy, ciała mego,
zaprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.

 ZA TYCH, CO ODESZLI:

 Wieczny odpoczynek

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. Amen.

        Serdecznie pozdrawiam. Helena                         

KOMENTARZE

 • POWITANIE MARYI
  https://www.youtube.com/watch?v=JZ1Pg5ZDv6s
 • @OJCZYZNA
  https://www.youtube.com/watch?v=LvtBX8rp3Pw
 • Z RÓZAŃCEM W RĘKU
  https://www.youtube.com/watch?v=-O-PSFittv0
 • @alfa.com.hel 05:23:09
  Powiadomienia od Google

  Jolanta. R.
  daje +1: MODLITWA NA WZGÓRZU PANA BOGA..nowy dzień.. - alfa.com.hel - NEon24.pl
  06:09

  +Jolanta. R. Witaj Jolu na Naszym Wzgórzu Modlitwy- poranek z Bogiem, to szczęśliwy cały dzień. pozdrawiam. Helena
 • Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” (Dz 17,23-28).-Paweł///
  "Pan Bóg ma zawsze czas dla nas. On nie powie nigdy: "Przyjdź się pomodlić później albo jutro, teraz nie mam czasu". Trudno sobie wyobrazić, żeby Bóg stawiał takie warunki. Wiemy, że ma zawsze czas dla nas. A my to minimum, które musimy zrobić i bez którego nigdy nie uda nam się żadna modlitwa, to znaleźć czas. Bóg NAM udziela audiencji. Jest gotowy w każdej chwili." ///-Tak, Bóg ma czas dla nas, tylko my często nie mamy czasu dla Ojca i zajęci zbawianiem i urządzaniem świata bez jego błogosławieństwa i na swój sposób, zapominając że z Ojcem można wszystko, a bez niego nic. --Modlitwa w dobrej intencji to najpotężniejsza broń, bo któż jak nie Bóg! http://facebog.deon.pl/nie-mamy-godnych-przeciwnikow/jezeli-bog-z-nami/
 • Najcichsza obecności
  https://youtu.be/Xcg3vLkBRm8
 • .
  http://facebog.deon.pl/wp-content/uploads/2012/08/Je%C5%BCeli-B%C3%B3g-z-nami-300x187.png
 • .
  https://youtu.be/WSiGO9cifn0
 • @moher 06:49:05
  Witaj Braciszku!
  Właśnie "pod choinkę" otrzymałam ta książkę: "Życie na pełnej petardzie"-nie wiem skąd wiedziałeś, że odłożyłam ją na bok zamiast zamiast czytać:))))))))) A właściwie wiem (:-
  //-Modlitwa w dobrej intencji to najpotężniejsza broń, bo któż jak nie Bóg!//
  Pozdrawiam
 • @miarka 06:53:31
  PIĘKNE! Właśnie wróciłam z Mszy Świętej- z najcichszej obecności, ale i cały dzisiejszy dzień poświęcę kontemplacji- za chwile zamknę laptop i otworze moją duszę na ciszę....
  Pozdrawiam.
 • @moher 07:14:12
  Dziękuję....(:-
 • @alfa.com.hel 08:08:32
  Powiadomienia od Google

  Kazimierz Skrzypczyk
  daje +1: MODLITWA NA WZGÓRZU PANA BOGA..nowy dzień.. - alfa.com.hel - NEon24.pl

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY