Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
603 posty 6819 komentarzy

www.myśląca.pl

alfa.com.hel - Chcę zamieszczać rozważania biblijne, świadectwa Bożego działania i poezję...Mój status- nauczyciel na emeryturze- humanista, teolog; dobra znajomość zagadnień biblijnych i egzystencjalnego wymiaru Słowa Bożego.

MODLITWA NA WZGÓRZU PANA BOGA..nowy dzień..

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Istota modlitwy: modlitwa to jest spotkanie, spotkanie zaś dokonuje się pomiędzy osobami. Tylko osoby mogą się spotkać. Spotkanie jest zawsze najpierw i przede wszystkim spotkaniem się dwóch osób - "ja" i "ty".

 

 

 

 

 

 

   

Istota modlitwy: modlitwa to jest spotkanie, spotkanie zaś dokonuje się pomiędzy osobami. Tylko osoby mogą się spotkać. Spotkanie jest zawsze najpierw i przede wszystkim spotkaniem się dwóch osób - "ja" i "ty". Polega ono na tym, że ja staje w obliczu drugiej osoby, przeżywając ją jako "ty" w stosunku do swojego "ja". Jeżeli przeniesiemy to określenie na relacje człowieka do Boga, to otrzymamy dokładne, precyzyjne określenie istoty modlitwy. Istotą modlitwy jest spotkanie osoby z Osobą Boga.

Miejsce oddzielone

"Namiot Spotkania" znaczy to samo co Namiot Modlitwy. Z kontekstu wynika, że był to najpierw dosłownie namiot, a więc miejsce, miejsce oddzielone, wydzielone. Ten namiot znajdował się poza obozem. Obóz - w znaczeniu dosłownym, ale także przenośnym - to miejsce, gdzie toczy się życie. Ludzie pracują, przygotowują pokarm, załatwiają pomiędzy sobą rożne sprawy. W obozie jest zwykle zgiełk, ruch. Żeby się spotkać z Bogiem, trzeba "wyjść z obozu" - w sensie dosłownym i przenośnym, albo raczej trzeba powiedzieć: w sensie i dosłownym, i przenośnym. Trudno się modlić w zgiełku wielu spraw, w zagonieniu, w pośpiechu. Otóż pierwszy warunek modlitwy, to jest wyjście z obozu i pójście do Namiotu Spotkania, czyli do miejsca, gdzie możemy być sam na sam z Bogiem, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał.

Czas dla Boga

W modlitwie ważne jest nie tylko miejsce, ale także czas.

"Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
  Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. " (Mt 6, 6-7)

To  znaczy, że każdy musi znaleźć w swoim życiu, i to w każdym dniu, czas i miejsce. Czas, który jest tylko do dyspozycji Boga. Czas, w którym zostawia się wszystkie inne rzeczy jak gdyby na zewnątrz. Muszę mieć czas, który z ludzkiej oceny można by nazwać czasem straconym. Tyle mam pracy, tyle mam obowiązków, a jednak zostawiam wszystko, by w ten czas - niech to będzie 10-15 minut czy pół godziny - być wyłącznie do dyspozycji Boga. W tym czasie nie mogę odrabiać na przykład obowiązkowych czytań czy myśleć nad sprawami, które na mnie czekają, do których muszę zaraz wrócić. Trzeba zostawić w obozie te wszystkie sprawy, wyjść poza obóz i wejść do Namiotu Spotkania - DO SWOJEJ IZDEBKI.

 Pan Bóg ma zawsze czas dla nas. On nie powie nigdy: "Przyjdź się pomodlić później albo jutro, teraz nie mam czasu". Trudno sobie wyobrazić, żeby Bóg stawiał takie warunki. Wiemy, że ma zawsze czas dla nas. A my to minimum, które musimy zrobić i bez którego nigdy nie uda nam się żadna modlitwa, to znaleźć czas.  Bóg NAM udziela audiencji. Jest gotowy w każdej chwili.

NA WZGÓRZU PANA BOGA ZATRZYMAŁSIĘ CZAS:

"Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: <<Panie, naucz nas modlić się, jak i Jan nauczył swoich uczniów>>" (Łk 11, 1). W odpowiedzi na tę prośbę Pan powierza swoim uczniom i swojemu Kościołowi podstawową modlitwę chrześcijańską. Św. Łukasz podaje krótki jej tekst (pięć próśb)  , św. Mateusz natomiast wersję poszerzoną (siedem próśb)  . Tradycja liturgiczna Kościoła przyjęła tekst św. Mateusza (Mt 6, 9-13): 

Ojcze nasz, któryś jest w niebie,
święć się imię Twoje;
przyjdź Królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie,
ale nas zbaw ode Złego.

Zdrowaś Maryjo,łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

  Aniele Boży, stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, wieczór, we dnie, w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy,
Strzeż duszy, ciała mego,
zaprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.

 ZA TYCH, CO ODESZLI:

 Wieczny odpoczynek

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. Amen.

        Serdecznie pozdrawiam. Helena                         

KOMENTARZE

 • POWITANIE MARYI
  https://www.youtube.com/watch?v=JZ1Pg5ZDv6s
 • @OJCZYZNA
  https://www.youtube.com/watch?v=LvtBX8rp3Pw
 • Z RÓZAŃCEM W RĘKU
  https://www.youtube.com/watch?v=-O-PSFittv0
 • @alfa.com.hel 05:23:09
  Powiadomienia od Google

  Jolanta. R.
  daje +1: MODLITWA NA WZGÓRZU PANA BOGA..nowy dzień.. - alfa.com.hel - NEon24.pl
  06:09

  +Jolanta. R. Witaj Jolu na Naszym Wzgórzu Modlitwy- poranek z Bogiem, to szczęśliwy cały dzień. pozdrawiam. Helena
 • Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” (Dz 17,23-28).-Paweł///
  "Pan Bóg ma zawsze czas dla nas. On nie powie nigdy: "Przyjdź się pomodlić później albo jutro, teraz nie mam czasu". Trudno sobie wyobrazić, żeby Bóg stawiał takie warunki. Wiemy, że ma zawsze czas dla nas. A my to minimum, które musimy zrobić i bez którego nigdy nie uda nam się żadna modlitwa, to znaleźć czas. Bóg NAM udziela audiencji. Jest gotowy w każdej chwili." ///-Tak, Bóg ma czas dla nas, tylko my często nie mamy czasu dla Ojca i zajęci zbawianiem i urządzaniem świata bez jego błogosławieństwa i na swój sposób, zapominając że z Ojcem można wszystko, a bez niego nic. --Modlitwa w dobrej intencji to najpotężniejsza broń, bo któż jak nie Bóg! http://facebog.deon.pl/nie-mamy-godnych-przeciwnikow/jezeli-bog-z-nami/
 • Najcichsza obecności
  https://youtu.be/Xcg3vLkBRm8
 • .
  http://facebog.deon.pl/wp-content/uploads/2012/08/Je%C5%BCeli-B%C3%B3g-z-nami-300x187.png
 • .
  https://youtu.be/WSiGO9cifn0
 • @moher 06:49:05
  Witaj Braciszku!
  Właśnie "pod choinkę" otrzymałam ta książkę: "Życie na pełnej petardzie"-nie wiem skąd wiedziałeś, że odłożyłam ją na bok zamiast zamiast czytać:))))))))) A właściwie wiem (:-
  //-Modlitwa w dobrej intencji to najpotężniejsza broń, bo któż jak nie Bóg!//
  Pozdrawiam
 • @miarka 06:53:31
  PIĘKNE! Właśnie wróciłam z Mszy Świętej- z najcichszej obecności, ale i cały dzisiejszy dzień poświęcę kontemplacji- za chwile zamknę laptop i otworze moją duszę na ciszę....
  Pozdrawiam.
 • @moher 07:14:12
  Dziękuję....(:-
 • @alfa.com.hel 08:08:32
  Powiadomienia od Google

  Kazimierz Skrzypczyk
  daje +1: MODLITWA NA WZGÓRZU PANA BOGA..nowy dzień.. - alfa.com.hel - NEon24.pl

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY